To było płockie święto Kick Lightu. Miejscowy LKS Puncher, kierowany przez Piotra Maślankę, zorganizował Młodzieżowe Mistrzostwa Polski oraz Puchar Polski w tej kickboxerskiej formule. Patronat nad zawodami objął Polski Związek Kickboxingu, którego prezesem jest Piotr Siegoczyński, wielokrotny Mistrz Świata i Europy.
Najlepszymi zawodnikiem i zawodniczką MMP uznano Damiana Majszaka (Academy Martial Arts Włocławek) i Wiktorię Szerszeń (KO Team Otwock). Klubowo triumfował X Fight Piaseczno przed SKF Boksing Zielona Góra i Academy Martial Arts Włocławek.
W walkach finałowych, w kategorii -74kg Damian Majszak pokonał walkowerem Juliana Grabosia (Beskid Dragon Bielsko-Biała), a w wadze -60kg Wiktoria Szerszeń wygrała z Natalią Dulian (X Fight Piaseczno) 2:1.
- To pierwsze złoto na MP pod egidą PZKB. Miałem wymagające dwa pojedynki, a w finale zwyciężyłem bez walki. Pierwszy zakończyłem przed czasem poprzez przewagę, a drugi na punkty. Obydwa były emocjonujące i wymagające – mówi Damian Majszak. - Kickboxing trenuję od 5-6 lat, początkowo ćwiczyłem karate tradycyjne u super trenerów Romana Gaworskiego i Jarka Hoffmana. Aktualnie trenuję w Academy Martial Arts u wspaniałych trenerów Pawła Sidora i Marty Klińskiej. Pod ich okiem zdobyłem Mistrzostwo i Wicemistrzostwo Polski oraz wywalczyłem tytuł najlepszego zawodnika turnieju w Płocku – dodał.
Po pierwszy złoty medal w Młodzieżowych mistrzostwach kraju sięgnęła również Wiktoria Szerszeń. - Miałam możliwość stoczyć walkę rewanżową z Natalią Dulian z którą przegrałam na początku roku w Mińsku Mazowieckim. Sumiennie przepracowałam ten okres i wychodząc do walki w Płocku byłam pewna zwycięstwa. I sięgnęłam po najwyższe trofeum tej imprezy, wygrywając 2:1. To był start kontrolny dla mnie, pojechaliśmy z trenerem spontanicznie w celu zweryfikowania formy, która jak się okazuje wzrasta tak jak planowaliśmy. Teraz mamy na celowniku Mistrzostwa Polski w Low Kicku, które odbędą się w Nowej Soli – podsumowała złota medalistka.
Wśród kobiet złoto MMP w Kick Light zapisały na koncie też m.in.: -65kg Amelia Cymerman (Akademia Mieszanych Sztuk Walki Wilkowice) i -70kg Paulina Stenka (KTS-K GOSRiT Luzino). Ich rywalkami w finałach były – odpowiednio – Gabriela Sadkowska (Ninja Academy Warszawa) i Natalia Kubiak (Akademia Mieszanych Sztuk Walki Włocławek).
- Jest to moje pierwsze złoto i niestety ostatnie w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, ponieważ kończę już mój wiek młodzieżowca. W mistrzostwach stoczyłam dwie walki, w półfinałowej ponownie spotkałam się z rywalką z MP Seniorów Wiktorią Wojciechowską, natomiast w finale z Natalią Kubiak. Oba pojedynki zakończyłam przed czasem, wypunktowując zawodniczki. Jestem bardzo zadowolona z mojego startu w turnieju. Dalsze plany startowe to na pewno MP w formułach light contact i pointfighting i być może wystartuję jeszcze w formule ringowej low-lick – stwierdziła Paulina Stenka, zaś Amelia Cymerman mówiła: - Jest to moje drugie złoto na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski. W tym roku zgłaszając się na zawody miałam cztery przeciwniczki, jednak będąc już na miejscu okazało się, że jest tylko jedna. Wygrałam przez TKO w pierwszej rundzie. Przede mną dalsze przygotowania do Mistrzostw Polski Low Kick, które odbędą się w Nowej Soli.
Niesamowitym charakterem wykazał się Rafał Dobies (LKS Puncher Płock), który mimo kontuzji, zwyciężył w kat. -79kg. - Najpierw wziąłem udziałem w Pucharze Polski Seniorów, w którym doznałem urazu stopy. W konsekwencji w dalszych walkach brałem udział, jednak nie kopałem prawą nogą. Pomimo przeciwności w młodzieżowych MP stoczyłem dwie zwycięskie walki. Półfinał był twardy i na pełnym dystansie czasowym, finał natomiast udało mi się skończyć przed czasem. Była to ostatnia walka zawodów i myślę, że jako pojedynek wieczoru mógł się podobać kibicom. W pierwszej rundzie trafiłem przeciwnika prawym prostym, po którym był liczony. Widziałem, że nie doszedł do siebie, więc podkręciłem tempo. Niedługo później doszło do dwóch kolejnych liczeń, co zakończyło rywalizację na moją korzyść – zaznaczył Rafał Dobies.
W kat. Triumfował +94kg Igor Wachowiak (SKF Boksing Zielona Góra), a w -89kg Piotr Sieliwoniuk (X Fight Piaseczno).
- W Płocku stoczyłem swoje pierwsze dwie walki w kategorii młodzieżowca. Pierwszą wygrałem w pierwszej rundzie przez przewagę punktową, druga była bardzo trudna, lecz wygrałem stosunkiem 2:1. Trzy lata wcześniej przegrałem z tym przeciwnikiem Shayanem Siedleckim (Klub Sportów Walki Włocławek) - również w Płocku - na MP juniorów w Kick Light - przyznał Igor Wachowiak.
Z kolei Piotr Sieliwoniuk ocenił: - Były to moje pierwsze zawody rangi MMP i jest to moje pierwsze złoto w tej kategorii wiekowej. W swojej jedynej walce, w finale było wiele emocji, już w pierwszej rundzie przez napór rywala Marcela Kałużnego (KSW Młodzi Gniewni Chełmża) miałem 3 wyjścia które skutkowały -2 pkt. W drugiej rundzie natomiast udało mi się odrobić straty i wygrać przewagą. W Płocku stoczyłem również walki w seniorach. Po dwóch pojedynkach zdobyłem srebro.
Złoci medaliści Młodzieżowych Mistrzostw Polski w formule Kick Light:
+94kg Igor Wachowiak (SKF Boksing Zielona Góra)
-94kg Wiktor Miłoński (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra)
-89kg Piotr Sieliwoniuk (X Fight Piaseczno)
-84kg Mikołaj Zygan (Rebelia Kartuzy)
-79kg Rafał Dobies (LKS Puncher Płock)
-74kg Damian Majszak (Academy Martial Arts Włocławek)
-69kg Wiktor Dmochowski (Fight Academy Ostrołęka)
-63kg Zhora Simonyan (Siedlecki Klub Sportowy Gladiator)
-70kg Paulina Stenka (KTS-K GOSRiT Luzino)
-65kg Amelia Cymerman (Akademia Mieszanych Sztuk Walki Wilkowice)
-60kg Wiktoria Szerszeń (KO Team Otwock)
-55kg Martyna Gasińska (Rawski Klub Karate Kyokushinkai Rawa Mazowiecka)
Skład sędziowski tworzyli: sędzia główny Ryszard Zawistowski, kierownicy plansz Janusz Wielgosz, Beata Sękowska, sędziowie: Zygmunt Różalski, Piotr Bogucki, Tomasz Ciepłuch, Mieczysław Dzięcioł, Tomasz Sroka, Zbigniew Kowalewski, Robert Furman, Anastazja Wertelecka.
W Pucharze Polski w Kick Light wygrywali: seniorzy +94kg Artur Koliński (Akademia Sportów Walki i Rekreacji Alex Kutno), -94kg Michał Żywiałkowski (Klub Sportów Walki Włocławek), -89kg Adam Kraszewski (UKS K.O.Wadło Ciechanów), -84kg Aleksander Szlęk (Nowodworski Klub Sportów Walki Bastion), -79kg Adrian Korkus (KSW Szczecinek), -74kg Jakub Sypka (Krakowska Szkoła Sportowa Smok), -69kg Rafał Wójcik (X Fight Piaseczno), -63kg Jakub Gil (UKS Sanda Płock) oraz -65kg Agata Fijałkowska (UKS Sanda Płock), -60kg Klaudia Balcerak (Academy Martial Arts Włocławek), -55kg Karolina Knap (Ninja Academy Warszawa), -50kg Tamara Wahab (Nowodworski Klub Sportów Walki Bastion)
weterani, +94kg Łukasz Czubak (KS Dragon Starachowice), -94kg Janusz Zielak (KS Polonia 1912 Leszno), -84kg Michał Franczak (Ninja Academy Warszawa), -74kg Tomasz Orzoł (Fight Academy Ostrołęka), -55kg Sylwia Gondek-Winiarek (Siedlecki Klub Sportowy Gladiator).
Łącznie w MMP startowało ok. 50 osób, a w pucharowej rywalizacji wzięło udział 100 kickboxerów. W juniorach pierwsze miejsce zajęli: -84kg Marcel Maliszewski (KS Baribal Kickboxing Team), -79kg Michał Śliwiński (Akademia Sportów Walki i Rekreacji Alex Kutno), -74kg Filip Sójka (Center-Team Odolanów), -69kg Mateusz Gunia (KS Dragon Starachowice), -63kg Szymon Nowacki (Stowarzyszenie Kick Boxingu Pitbull Milicz), -57kg Oliwier Henszel (Academy Martial Arts Włocławek) oraz +70kg Żaneta Stenka (KTS-K GOSRiT Luzino), -70kg Nadia Nasulewicz (MUKSW FF Sport Opoczno), -65kg Oliwia Czader (Beskid Dragon Bielsko-Biała), -55kg Aleksandra Żuchowska (Karwiński Team Mława), -50kg Aleksandra Paczkowska (Ninja Academy Warszawa).
Wyróżnieni zostali Filip Sójka i Aleksandra Żuchowska, a punktacja klubów przedstawia się następująco: 1. KS Dragon Starachowice, 2. Ninja Academy Warszawa, 3. UKS Sanda Płock.
Po zawodach powiedzieli:
Mateusz Gunia: - Były to moje pierwsze zawody Pucharu Polski w formule kick light oraz pierwszy start w tym roku. Stoczyłem 3 pojedynki, z czego drugi z Pawełem Witomskim okazał się najtrudniejszy. Ratownikom medycznym nie udało się zatamować krwotoku z nosa i sędzia zakończył walkę.
Filip Sójka: - Tak jak w przypadku tegorocznych Mistrzostw Polski, był to mój debiut na zawodach rangi Pucharu Polski. Trzy pojedynki w Płocku wygrałem przed czasem przez przewagę techniczną, co skutkowało przyznaniem mi nagrody najlepszego juniora turnieju. W porównaniu do MP w Jarosławiu, rywale byli na podobnym poziomie, lecz ja podczas walk nie popełniłem tych błędów, co ostatnio. I to sprawiło, że pojedynki walki były dla mnie mniej wymagające.
Oliwia Czader: - Z Pucharu Polski zazwyczaj udaje mi się przywieźć złoty krążek. Bardzo lubię jeździć na takie turnieje, ponieważ zdobywam potrzebne doświadczenie, nie stresując się tak bardzo jak przykładowo na Mistrzostwach Polski.
Uważam, że dla początkujących zawodników jest to dobre wejście w życie tego sportu, dla bardziej doświadczonych to zazwyczaj taki sprawdzian przed większymi wydarzeniami, wiadomo później co należy poprawić i nad czym pracować w dalszych przygotowaniach. W Płocku stoczyłam dwie walki w kategorii -65kg, obydwie wygrałam przed czasem. Dla mnie były to pierwsze zawody po kontuzji kolana, więc z wyniku jestem jak najbardziej zadowolona, mimo stresu przed ponownym pojawieniem się kontuzji zawalczyłam bardzo dobrze. Do kontuzji kolana doszło podczas Mistrzostw Świata, tj. przeciwniczka kopnęła low-kick w kolano zamiast udo. To spowodowało przerwę w treningach na 3 miesiące.